Контроль за місцевими бюджетами – один з пріоритетів у роботі Південного офісу ДержаудитслужбиСелекторна нарада в Одеській облдержадміністрації під головуванням заступника голови Світлани Шаталової за участю всіх директорів департаментів, голів районних держадміністрацій та рад, міських голів, голів ОТГ була присвячена дуже важливому для області питанню – зміцненню фінансово-бюджетної дисципліни. Спрацювати на попередження виявлених прорахунків, виправити допущені порушення, підвищити рівень фінансово-бюджетної дисципліни, залучити додаткові резерви для наповнення бюджетів – мета сьогоднішньої селекторної наради.

Про основні порушення та недоліки, виявлені під час ревізій та аудитів бюджетів Біляївського, Кілійського, Тарутинського районів та Великомихайлівської селищної об’єднаної територіальної громади, пропозиції щодо їх недопущення у подальшому – головне питання селекторної наради, з якого виступив начальник Південного офісу Держаудитслужби Олег Муратов.

Результати контрольних заходів, оголошені Олегом Муратовим, довели випадки незаконного та неефективного використання коштів, майна територіальних громад. Водночас показали недостатню ефективність системи фінансового контролю за використанням бюджетних коштів.

Так, під час ревізій бюджетів Біляївського та Тарутинського районів перевірено 18 установ та організацій, і в кожній виявлено порушення законодавства. Це свідчить про незадовільний стан професійної підготовки окремих бухгалтерських, фінансових служб та низьку ефективність попереднього і поточного контролю, що передує прийняттю управлінського рішення або здійснюється на стадії його виконання. Загалом встановлено порушень на понад 10 млн грн, з яких відшкодовано майже 6 млн грн.

За результатами цих ревізій на 69 посадових осіб складені протоколи про притягнення до адміністративної відповідальності. До об’єктів контролю застосовано 18 фінансових санкцій у вигляді зупинення операцій з бюджетними коштами та зменшення бюджетних асигнувань. Матеріали ревізій направлені до правоохоронних органів, за результатами їх розгляду зареєстровано 9 кримінальних проваджень.

Окрім цього, проведені державні фінансові аудити бюджетів Кілійського та Біляївського районів та Великомихайлівської селищної об’єднаної територіальної громади засвідчили наявність низки проблем та недоліків, допущених органами виконавчої влади та місцевого самоврядування, встановлено факти, що перешкоджали наповненню місцевих бюджетів доходами та виявлено певні резерви для наповнення доходної частини місцевих бюджетів.

За результатами аудитів встановлено фактів неефективних управлінських дій чи рішень та ризикових операцій, що призвели до упущених вигод, недоотриманих доходів та зайвих витрат, на суму більше 126 млн грн, незаконне використання понад 1,7 млн грн.

Аудитори підготовили 34 дієвих рекомендації для підвищення ефективності управління ресурсами, з яких враховано 13. Загалом за результатами аудитів досягнуто додатковий економічний ефект на майже 4 млн грн.

Не менш важливим та актуальним було друге питання порядку денного наради – «Про новації у сфері контролю за публічними закупівлями та стан дотримання законодавства про закупівлі в Одеській області». Мова йшла про моніторинг закупівель як принципово новий вид державного фінансового контролю Держаудитслужби.

Станом на 04.03.2019 Південний офіс провів більш як 80 моніторингів процедур закупівель по всій території Одеської області. Були наведені приклади типових порушень, що виявлені у процесі моніторингу закупівель, щоб спрацювати на їх попередження.

З метою забезпечення ефективного використання коштів місцевих бюджетів, підвищення рівня фінансово-бюджетної дисципліни в області та за результатами селекторної наради Південним офісом Держаудитслужби буде підготовлено проект розпорядження голови Одеської обласної державної адміністрації «Про додаткові заходи щодо підвищення рівня фінансово-бюджетної дисципліни та залучення додаткових коштів до місцевих бюджетів».