Діяльність Держаудитслужби стає ще більш прозорою


У вересні 2015 року Законом України «Про здійснення державних закупівель», а в подальшому Законом України «Про публічні закупівлі» на орган державного фінансового контролю було покладено цілковито нову контрольну функцію – здійснення моніторингу державних закупівель..

Моніторинг закупівель – це аналіз дотримання замовником законодавства у сфері публічних закупівель на всіх стадіях процедури закупівлі шляхом систематичного спостереження та аналізу інформації за допомогою електронної системи закупівель.

Принциповою відмінністю моніторингу закупівель від інших контрольних заходів: ревізії, аудиту, перевірки закупівель – є те, що це превентивний захід, спрямований на попередження порушень у сфері закупівель, та здійснюється в режимі реального часу.

Проте така функція органом державного фінансового контролю не реалізовувалася у зв’язку з відсутністю порядку проведення моніторингу закупівель (який мало розробити Міністерство фінансів України).

Однак таку ситуацію покликаний удосконалити Закон України № 4738 «Про внесення змін до Закону України «Про публічні закупівлі» та деяких інших законів України щодо здійснення моніторингу закупівель».

Закон було прийнято Верховною Радою України 21 грудня 2017 та 28.12.2017 направлено на підпис Президенту України, і 23.01.2018 Президент України його підписав.

Що саме запропонував даний закон?

Це запровадження:

автоматичних індикаторів ризиків, що забезпечить можливість автоматично здійснювати вибір процедури закупівлі, що містить ознаки порушень законодавства;

вичерпного переліку підстав для проведення моніторингу закупівель, що дозволить врегулювати питання повноважень органу державного фінансового контролю щодо прийняття рішення про початок моніторингу закупівлі за наявності визначених підстав;

обов’язкової публікації інформації в електронній системі закупівель про початок і закінчення моніторингу, про результати його проведення, про обмін інформацією між органом державного фінансового контролю та замовником на всіх етапах моніторингу;

принципу невтручання контролюючого органу у процес проведення закупівель, що сприятиме не затягуванню процесу закупівлі;

чіткого розподілу функцій органів влади, уповноважених на здійснення контролю у сфері публічних закупівель.

Таким чином діяльність нашої служби, стане ще більш прозорою та відкритою!